11.06.2009

Suporterii dinamovisti au intrat pe teren in timpul meciului cu FC Arges!

Scene incredibile si totodata dramatice s-au petrecut ieri seara in minutul 30 al partidei cu FC Arges,pierduta cu scorul de 5-2!Pentru cine nu a vazut meciul in direct,aflati ca imediat dupa golul de 1-1 inscris de Zicu,mai multi suporteri au intrat pe gazon,incercand sa le aplice o corectie unora dintre fotbalistii lui DINAMO.Frustrarea,iritarea si furia si-au spus inca o data cuvantul pentru fanii ros-albilor,care inca nu se pot impaca cu ideea ca am ratat acest titlu.Dupa aproximativ 5 minute,timp in care s-au folosit din plin bastoane si gaze lacrimogene din partea fortelor de ordine,galeria dinamovista si-a reluat locul in tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" unde era rezervat sectorul lor,iar spre sfarsitul primei reprize au fost evacuati total de pe stadion,operandu-se si cateva arestari.PROSPORT (http://www.prosport.ro/) relateaza:

Suporteri ai echipei Dinamo au intrat în teren la meciul cu FC Argeş, partida fiind întreruptă pentru aproximativ cinci minute, din minutul 30, din cauza conflictului dintre fani şi jucători.

Fanii dinamovişti au reuşit să intre pe peluza stadionului Nicolae Dobrin, după ce Ianis Zicu a egalat scorul, fiind necesară intervenţia forţelor de ordine, care au reţinut mai multe persoane.

Peste zece fani au pătruns în teren, îndrepându-se spre Cristi Pulhac, dar aceştia au fost opriţi de mijlocaşul Ousmane N'Doye.

Atacanţii dinamovişti Ionel Dănciulescu şi Claudiu Niculescu au încercat să-i calmeze pe suporteri.

Fanii dinamovişti au fost evacuaţi din stadion, încercuiţi de forţele de ordine.