26.05.2009

Unirea Urziceni-DINAMO BUCURESTI 1-0 (epilog-analiza si concluzii)

Numai cei ce nu au vazut partida de la Urziceni de duminica seara nu isi pot imagina cu adevarat cat de jalnica si penibila a fost prestatia jucatorilor dinamovisti in acest meci.Cat despre cei care au avut rabdarea si indulgenta sa urmareasca in totalitate partida,probabil si acum,dupa aproape 2 zile scurse,inca se mai intreaba cu ce au gresit in fata providentei de au fost nevoiti sa asiste la un asemenea spectacol ieftin si jenant din partea alor nostri.

Pentru o echipa ce se vrea in Liga Campionilor,DINAMO a jucat ca o formatie din partea inferioara a clasamentului,asta e clar.Explicatiile pentur acest lucru sunt multiple,tot atat de mult pe cat nu se poate explica un asemenea esec,la doar o saptamana dupa evolutia excelenta pe care au aratat-o ros-albii impotriva timisorenilor...

Ca si atunci,duminica seara,la Urziceni,"cainii" au inceput meciul destul de timorati,in ciuda mizei jocului,in timp ce gazdele au aratat mai multa prospetime si pofta de a juca fotbal.Era doar minutul 10 cand Galamaz suta spre poarta lasata descoperita de Dolha,iar Moti scotea foarte aproape balonul de pe linia portii.Un sfert de ora mai tarziu,in minutul 25,Varga deschidea scorul,iar in fata ne revenea episodul "Poli Timisoara" cand,cu 9 zile in urma,se repetase scenariul.Eram condusi,dar avusesem,spre deosebire de data asta,puterea de a reveni,si inca intr-un mod entuziasmant.

Dinamovistii insa,nu au mai revenit,desi suporterii au asteptat,cu sufletul la gura,revirimentul mult asteptat.Prima repriza jocul ros-albilor a fost mai mult decat mediocru.Singura ocazie notabila a noastra a venit spre finalul primei reprize cand Marius Niculae a sutat insa slab,dintr-o pozitie excelenta,in bratele portarului advers,Alauskis.

In partea a doua a meciului,acelasi joc anemic al lui DINAMO a facut ca scorul de pe tabela sa ramana nemodificat.Marius Niculae a mai avut doua situatii de a inscrie,neconcretizate insa.Gazdele se apara exemplar,iar pericolul principal pentru poarta lui Dolha,Varga,trece pe langa majorarea rezultatului.Simao,unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren,este eliminat cu 10 minute inainte de final iar nervozitatea din randul dinamovistilor se vede in teren,acolo unde nu le iese nimic.

Totusi,reusesc sa inscrie pe final de meci,insa arbitrul spaniol anuleaza golul din motive pe care nici la ora asta nu le gasesc justificare.Insa asta NU e o scuza pentru pierderea partidei!Cu toate ca arbitrajul a fost unul de proasta factura,nu exista motive pentru a arunca vina spre brigada de arbitri,cand ar trebui,in schimb,sa ne uitam in curtea proprie,acolo unde,comparand valoarea lotului nostru cu cel al Unirii,ar fi trebuit sa ne fie rusine pana si daca am fi invins la 1-2 goluri.

Diferenta pe tabela au facut-o insa atat mentalitatea jucatorilor echipei gazda,cat si disciplina impusa de experimentatul antrenor Dan Petrescu,acesta din urma fiind,la ora actuala,oricat de mult nu ar vrea unii sa recunoasca,peste Mircea Rednic,care,spre deosebire de "Bursuc",e doar o marioneta lipsita de autoritate in vestiarul din "Stefan cel Mare",in timp ce in fata lui Petrescu nu sufla nimeni.

DINAMO pierde sefia clasamentului,dupa 14 etape la rand in care a fost pe primul loc,si cade pe pozitia secunda,cu 65 de puncte.Noul lider,Unirea Urziceni,are 66 de puncte si va juca duminica aceasta la ocupanta locului 3,Poli Timisoara,care are 61 de puncte,dar este inca in asteptarea deciziei daca i se vor acorda sau retine cele 6 puncte de penalizare de la inceputul sezonului.Asadar,dinamovistii sunt in pozitia ingrata de a astepta jocul rezultatelor,pentru a mai afla daca mai au fie si cea mai mica sansa de a mai iesi campioni la finalul campionatului.In opinia mea,daca duminica seara timisorenii si ialomitenii nu incheie la egalitate in meciul direct,toate sperantele lui DINAMO,care va juca acasa cu Brasov,devin egale cu 0 (zero).Pana atunci,rabdare si tutun (doar pentru fumatori)...Pentru restul,rabdare si multa,multa capacitate de a-si stapani sentimentele poate confuze care ii incearca in aceste zile agitate,cu privire la echipa noastra iubita...ECHIPELE: