21.09.2008

FCM Bacau-DINAMO 2 BUCURESTI,scor 1-1

Fiind din Bacau,m-am dus ieri seara pe stadionul "Municipal" sa vad pe viu partida dintre FCM si DINAMO 2,intr-un meci contand pentru etapa a 6-a a seriei I-tai a ligii secunde de fotbal.A fost un meci intre locurile 16 si 12,FCM Bacau avand o linie de clasament de 0 victorii,2 egaluri si 3 infrangeri,golaveraj 3-11,cu 2 puncte acumulate si DINAMO 2,cu 1 victorie,3 egaluri si 1 infrangere,golaveraj 4-7,cu 6 puncte stranse pana la ora meciului.
Am fost pe stadion,unde era o atmosfera dezolanta,maxim 500 de spectatori dorind sa vada live aceasta partida,marea majoritate din acesti 500 de oameni fiind samantari,copii care nu prea aveau nimic in comun cu fotbalul si mosnegi care probabil si-au lasat nevestele la telenovele acasa.Ajung cu juma de ora inainte de fluierul de start,iau loc la tribuna 0 si privesc cum echipele se incalzesc.De la DINAMO 2,sau de la "dinamovistii mici" cum imi place sa le spun,nu i-am recunoscut pe multi,ii stiu dupa nume pe cativa,dar nu stiu cum arata ca nu prea am avut ocazia sa ii vad in prea multe meciuri la tv.Au jucat dintre astia mai cunoscuti Matache in poarta,Campos mijlocas dreapta si Miranda in atac.Pe fondul unui frig aspru,aproximativ 10 grade C,partida incepe in forta.Bacauanii sunt incurajati de o micuta galerie formata din 60-70 de persoane,unde Robert "Olandezul" si ai lui au aratat cat de penibili sunt,atunci cand au injurat echipa oaspete de parca ar fi jucat echipa mare a lui DINAMO...Dar nu-i problema,ca in ritmul asta,la sfarsitul sezonului,sunt sanse mari ca Bacaul sa retrogradeze in "C",astfel ca nu o sa mai aiba ocazia s-o injure decat pe ma-sa.

Cu toate astea,in primele 10 minute din meci,bacauanii au jucat foarte bine,dominand teritorial,avand posesie prelungita si executand multe atacuri in jumatatea noastra de teren.Pressingul sufocant facut de bacauani a dat roade inca din minutul 5,cand la un corner,bacauanii inscriu cu capul prin nu stiu cine,ca nu cunosc nici un jucator de la FCM si nici nu ma intereseaza sa stiu pe vreunul.

Dupa golul primit,dinamovistii ies la joc,care se mai echilibreaza,pun stapanire pe centrul terenului,dar nu pun nici un moment in pericol poarta portarului bacauan.Ai nostri combina frumos,joaca mingea din 1-2 atingeri dar pierd mingi usoare si ataca steril,fundasii bacauani fiind siguri pe ei si dovedind o tehnica buna.Miranda nu se evidentiaza cu nimic,este lent,la cap este imperial,dar la jocul cu piciorul e dezastru.

DINAMO 2 egaleaza prin Campos la o balba a apararii bacauane si astfel,din minutul 28 scorul este 1-1,scor cu care avea sa se termine si partida de altfel.Ce pot sa spun e ca am vazut un meci placut,cu un ritm ridicat,in timp ce multe din meciuri din prima liga pot fi mai plictisitoare ca meciul vazut ieri seara.

Pana la finalul primei reprize nu s-a mai intamplat nimic notabil,per total,Bacaul a atacat mai mult si a fost mai periculoasa in ofensiva,dar fundasii nostri si-au facut datoria.L-am remarcat pe fundasul central al nostru,cu numarul 21,Dragos Grigore pare-mi-se,foarte bun,a avut cateva deposedari extraordinare.
Repriza a doua a avut un ritm mai scazut cu un tempo parca fata de primul mitan,dar am putut vedea mai multe faze de poarta.Au fost si cateva faze discutabile in care arbitrul central,Mocean Gabriel din Campia Turzii,pare sa fi tras putin cu ai nostri.La un corner executat de dinamovisti in minutul 58,mingea loveste bara portii bacauane,iar in aglomeratia din careu,Campos,marcatorul golului se accidenteaza si nu mai poate continua partida fiind inlocuit.

Pentru cateva minute,s-a jucat pe contre,uitandu-se de constructia la mijloc,dar a fost un joc curat,nu s-au arata mai mult de 2-3 cartonase galbene tot meciul.Matache a fost omul meciului,scotand in a doua repriza 6-7 suturi formidabile,care puteau foarte usor sa insemne gol,dar reflexele acestui portar au pastrat poarta neperforata si tabela neschimbata.

Cam atat despre meci,s-a terminat egal,iar eu m-am grabit sa ajung acasa intrucat inghetasem de frig desi ma imbracasem bine.Promit sa revin pe stadionul din Bacau si pe data de 22 noiembrie cand DINAMO 2 va reveni aici pentru a juca un meci de Liga a II-a,de data asta impotriva celeilalte echipe din Bacau,Stiinta.Pana atunci promit sa ma documentez mai mult si sa scriu mai in detaliu despre un astfel de meci...